Kostrzyńskie Pompeje

Czy słyszałeś o Pompejach? Mimo upływu lat historia o mieście doszczętnie zniszczonym przez wybuch wulkanu nadal wzbudza wiele emocji. Również w Polsce możesz zobaczyć miasto zrównane z ziemią.

Stare miasto w Kostrzynie nad Odrą również zostało całkowicie zniszczone, jednak nie na skutek działań sił natury ale podczas zaciętych walk prowadzonych tutaj w 1945 roku. Po wielotygodniowych walkach miasto uległo zniszczeniu, którego stopień oszacowano na 95%.

Ślady historii są tu widoczne niemal na każdym kroku. Podczas zwykłego spaceru po mieście dostrzec możesz wiele szczegółów świadczących o dawnym uroku tego miejsca. Wystarczy dobrze przyjrzeć się brukowanym ulicom, żeby dostrzec, że kiedyś jeździły tu tramwaje a o prowadzonych na tym terenie walkach świadczą liczne ślady po kulach i odłamki bomb zatopione w murach.

Okazuje się, że niewysoki murek był kiedyś ścianą kamienicy a w ruinach zamku można wciąż znaleźć resztki glazury, która ozdabiała niegdyś piękne toalety. W miejscu dawnego kościoła stoi jedynie drewniany krzyż a z ziemi wystają resztki murów.

Ruiny twierdzy i Starego Miasta z zachowaną siatką ulic to zdecydowanie najciekawszy zabytek dzisiejszego Kostrzyna. Kostrzyńskie Pompeje to miejsce, gdzie możesz dosłownie dotknąć historii. Takiego klimatu nie znajdziesz nigdzie indziej!

Więcej na: www.muzeum.kostrzyn.pl

Powrót do góry